Club Championships Event Schedule: Saturday 6th July

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Huge thank you to all who have been brave enough to take part in our Club Championships. We hope you are looking forward to it as much as we are and below you will find all the information you will need. Check the tatami’s to see where you need to be and at what time.

If your events overlap, our ring runners will make sure that you are where you need to be and won’t miss your event so don’t worry. Please check all FOUR tatami’s for your name, if you still cannot see it or you think you are missing or in the wrong category, please contact your Instructor or email info@redtigerkarateclub.co.uk and we will let you know what time your events are on.

The schedule only gives you an approximate time – we can be running late or early depending on how quickly we are getting through the events so please arrive at LEAST 20 minutes early for your event so you can warm up and we can confirm that you have arrived.

Remember our championships is for students of Red Tiger only. It will be a fantastic day and we hope you all participate with competitive spirit and good sportsmanship.

We expect proper conduct not only during your events but throughout the day. Anyone arguing with officials, caught misbehaving or causing damage to school property will be asked to leave and have any medals already won cancelled. We do not expect this to happen and it never has, just remember you are representing our Club, your Instructor and your parents at this venue at all times.

Photographs – the official photographers on the day are Michelle Baron, Grace Baron and Paul Towler although you are more than welcome to take your own photos or videos but for your own safety please do not get too close to the Tatami. These will be available to view and download in the days following after the event.

Refreshments will be available to purchase at reasonable prices throughout the day such as sandwiches, cold drinks, cakes, bottled water and snacks. All profits from the sale of these will go towards funding the 8 Red Tigers who have been selected to represent England in the JKS International Cup this August.

Stock items – Nike Club Tops, Adidas Gi’s, Cimac lightweight gi’s, heavyweight gi’s, gloves, elastic and elite shin and insteps, backpacks, black belt tie bags and gum shields will all be available to purchase from the stock stall on the day.  You can also order items and we can send them to your next class if your size/colour preference is out of stock.


The address you need is: 

Our Lady’s R.C. High School

Alworth Road

Higher Blakeley

Manchester

Postcode: M9 0RP

Events start at 10am

Doors to the Main Hall will open at 9.40am, if you arrive earlier please go into the warm up room so that we can finish setting up and briefing everyone.


You’ll need to bring the following on the day: 

  • Clean and ironed gi with a Club Badge on the left chest (England Badges are permitted)
  • JKS England license (please check this is valid and in date, you must be insured to take part)
  • If you are sparring you will need gloves and shin & instep pads and a gum shield (you can get these on the day for £3.50)
  • Groin Guards are HIGHLY recommended but not compulsory
  • You will be wearing red belts or blue belts on the day so do not worry about packing your own belt (unless you are a red belt, then you may wear your own)

Competitors please note that that there will be no shoes to be worn on the tatami’s. Some categories may also have changed or merged because there was only one entry or the category was too large to combine both boys and girls. I have done this as fairly as possible based on gender/age/level of experience. If you want to withdraw due to combined categories, you must do this before Saturday for a full refund, if you just don’t turn up, you will not receive a refund.

 


Tatami 1


Event 1

Time: 10am-10.45am

Individual 11-13 years Girls 3rd Kyu-Black Belt

Kata: 

Hirra Ahmad, Kirsten Wood, Betty Eccles, Abby Fryer, Isabel Hair, Lola Fellone, Lola Girault

Kumite:

Hirra Ahmad, Isabel Hair, Betty Eccles, Lola Fellone, Lola Girault, Abby Fryer

 

Event 2

Time: 10.45am-11.30am

Individual 4-7 years Boys 9th-6th Kyu

Kata:

Alex Percival, Charlie Percival, Charlie Dowling, Dexter Wolstencroft, Cain Hopkinson, Jack Bayley, Jack Yates, Cillian Wilson

Kumite: 

Cain Hopkinson, Max Kearsley, Charlie Dowling, Eddy Francis Hadley, Dexter Wolstencroft, Cavan Jefferson, Jack Bayley, Jack Yates, Cillian Wilson

 

Event 3

Time: 11.30am-12pm

Individual 4-7 years Girls 9th-6th Kyu

Kata: 

Inaaya Khalil, Gillian Wilson, Grace Wilson, Niamh McGough, Annabel Wormald, Isobel Nair, Ava Singh

Kumite: 

Inaaya Khalil, Annabel Wormald, Gillian Wilson, Charlotte Beese

 

Event 4

Time: 12pm-1pm

Individual 8-10 years 9th-7th Kyu BOYS

Kata: 

Charley Thirkell, Loui D’Attorre, Benjamin Jones, Alfie Kelly-Moss, Joshua Mangnall, Logan Ralph, James Slevin, Thomas Harrison, Harry Sharples

Kumite:

Oliver Campbell, Charley Thirkell, Ethan Miles, Loui D’Attorre, Benjamin Jones, Alfie Kelly-Moss, Joshua Mangnall, Logan Ralph, James Slevin, Thomas Harrison, Harry Sharples

 

Event 5

Time: 1pm-1.40pm

Individual 8-10 years 9th-7th Kyu GIRLS

Kata:

Millie Jarrett, Caitlin Lowe, Sophie Rothwell, Layla Davies, Isobel Robertson, Darya Fallahi, Ruby Dowling, Isla McMillan, Ruby Grace Healey, Mia Ridehaugh

Kumite: 

Dariya Falahi, Mia Ridehaugh, Millie Jarrett, Isla McMillan, Ruby Grace Healey, Ruby Dowling, Sophie Rothwell, Layla Davies

 

Event 6

Time: 2pm-2.30pm

Individual 14-16 years 6th-1st Kyu GIRLS

Kata: 

Ellen Conyard, Aimee Rothwell, Ava Staton, Gina Farrance

Kumite: 

Ellen Conyard, Ava Staton, Aimee Rothwell, Imaan Fatima, Gina Farrance

 

Event 7

Time: 2.30pm-3pm

Individual Adults 35+ Veterans Kata Only

Sonja Hoglund, Ron Matthews, Brendan Conyard, Jo Harrison, Ewen McMillan, Anthony Cristoforo

 

Event 8

Time: 3pm-3.45pm

Open Age Pairs Kata – BLACK BELTS 

Courteney Alty & Mia Dickerson

Sam Jackson & Lori-Ann Moran

Ellis Pindoria-Stott & Zak Thomas-Blackhurst

Jaime Pratley & Kyle Girault

Molly Austin-Hogsden & Grace Baron

Phill Burton & Greg Burton

Abby Fielding & Georgie Dyal

Louis Johnson & Matthew Affleck

Jaime Pratley & Adam Bennett

 


Tatami 2


Event 1

Time: 10am-10.30am

Individual Junro Kata

Phill Burton, Corey Stevens, Louis Johnson, Greg Burton, Lola Fellone, Abby Fielding, Lori-Ann Moran, Chris Eccles, Matthew Affleck, Kyle Giraul, Lola Girault, Sam Jackson

 

Event 2

Time: 10.30am-10.50am

Individual 8-10 years 3rd Kyu-Black Belts GIRLS

Kata: 

Izzy Baron, Katy Heys, Grace Merriman

Kumite: 

Izzy Baron, Grace Merriman

 

Event 3

Time: 10.50am-12pm

Individual 11-13 years Kata 3rd Kyu-1st Kyu BOYS

Kata

Charlie Eyre, Hsanat Ahmad, Hammad Ahmad, Corey Stevens, Nils Van Dongen, Xander Matanle, Liam Conway, Kai Foley, Joel Purvis, William Towler, Ruben Smith, Baraka Kulewa, Owen Gregson, Aaron Jefferson, Joel Mander

Kumite: 

Charlie Eyre, Owen Gregson, Joel Purvis, Baraka Kulewa, Kai Foley, Liam Conway, Hsanat Ahmad, Corey Stevens, Ruben Smith, Nils Van Dongen, Xander Matanle, Tiarnan Walsh, Oliver Whittaker, Joel Mander

 

Event 4

Time: 12pm-12.30pm

Individual 11-13 years Kata Black Belt BOYS

Kata:

Zak Thomas-Blackhurst, Ellis Pindoria-Stott, Jaime Pratley, Adam Bennett, Kyle Girault, James Sherlock

Kumite: 

Zak Thomas-Blackhurst, Ellis Pindoria-Stott, Jaime Pratley, Adam Bennett, Kyle Girault, James Sherlock

 

Event 5

Time: 12.30pm-12.50pm

Individual 14-16 years Kata Black Belt Males

Kata:

Ben Duckworth, Louis Johnson, Matthew Affleck

Kumite: 

Ben Duckworth, Louis Johnson, Matthew Affleck

 

Event 6

Time: 12.50pm-1.15pm

Individual 14-16 years Kata Black Belt GIRLS

Kata:

Mia Dickerson, Molly Austin-Hogsden, Abby Fielding, Georgie Dyal, Grace Baron

Kumite:

Mia Dickerson, Molly Austin-Hogsden, Abby Fielding, Georgie Dyal, Grace Baron

 

Event 7

Time: 1.15pm-1.30pm

Individual Adults 17 + Females

Kata:

Courteney Alty, Lori-Ann Moran

Kumite:

Hannah Cain, Courteney Alty, Lori-Ann Moran

 

Event 8

Time: 2pm-2.30pm

3 person Team Kumite 12- 16 years BOYS

Zak Thomas-Blackhurst, Ellis Pindoria-Stott & Corey Stevens

Matthew Affleck, Louis Johnson & Ben Duckworth

Tiarnan Walsh, Kai Foley & Baraka Kulewa

Bradley Oliver, Luke Hindley and Oliver Whittaker

James Sherlock, Joel Mander and they can pick one other

 

Event 9

Time: 2.30pm-3pm

3 person Team Kumite 12- 16 years GIRLS

Mia Dickerson, Gina Farrance & Isabel Hair

Abby Fielding, Georgie Dyal & Lola Fellone

Betty Eccles, Grace Baron and Molly Austin-Hogsden

Ella Marie-Young, Ellen Conyard & they can pick one other

 

Event 10

Time: 3pm-3.30pm

3 person Team Kumite Adults 

(males to fight males, females to fight females)

Sam Jackson, Lori-Ann Moran, Greg Burton,  Brendan Conyard

Ron Matthews, Courteney Alty,  Dave Thomas & Lewis Thomas

 

Event 11

Time: 3.30pm-4pm

Individual Adults 17 + Kata Up to 1st Kyu Males

Kata:

Brendan Conyard, Adam Ginn, Andy Matanle, Isaac Jepson

Kumite: 

Brendan Conyard, Andy Matanle, Dave Thomas

 

 


Tatami 3


Event 1

Time: 10am-10.30am

Individual Adults 17 + Kata Up to 1st Kyu – FEMALES

Kata:

Coral Cavaghan, Christine O’ Leary

Kumite: 

Tammy Carter, Coral Gavaghan, Jane Murison, Christine O’Leary, Jo Harrison

 

Event 2

Time: 10.30am-11am

Individual 8-10 years Kata 3rd-1st Kyu BOYS

Kata

Alex Ryan, Jayden Clarke, William Cristoforo, Mickey Dempsey, Zak Gould

Kumite

Alex Ryan, William Cristoforo, Zak Gould, Zaidane Arfan, Jayden Clarke

 

Event 3

Time: 11am-11.45am

Individual 8-10 years Kata 6th-4th Kyu BOYS

Kata

Callum Baker, Thomas Nair, Jack Singh, Noah Purvis, Logan Hill-Critchley

Kumite 

Callum Baker, Noah Purvis, Ayaan Is-Haq, Jake Barrett, Logan Hill-Critchley, Daniel Beese

 

Event 4

Time: 11.45am-12.30pm

Individual 8-10 years Kata 6th-4th Kyu GIRLS

Kata:

Zahra Taimoor, Hanna Taimoor, Aemelia Young, Mia Glynn, Ivy Evans, Orlagh Conway, Holly Percival, Hannah Towler

Kumite: 

Hanna Taimoor, Mia Glynn, Libby Sant, Aemelia Young

 

Event 5

Time:  12.30pm-1.15pm

Individual 11-13 years Kata 8th -4th Kyu GIRLS

Kata:

Kyla Bailey, Sophie Lever, Molly Breen, Isabella Lawrie, Ella-Marie Young, Kaitlyn Harrison

Kumite: 

Kyla Bailey, Sophie Lever, Molly Breen, Lexi Collier Baker, Ella-Marie Young

 

Event 6

Time: 1.15pm-1.30pm

Individual 14-16 years Kata 3rd-1st Kyu BOYS

Kata:

Matthew McCabe, Archie Eccles

Kumite:

Matthew McCabe, Archie Eccles, Luke Hindley

 

Event 7

Time: 2pm- 2.30pm

Individual Adults 17 + Black Belt Males

Kata: 

Sam Jackson, Phill Burton, Greg Burton

Kumite: 

Lewis Thomas, Sam Jackson, Greg Burton

 

Event 8

Time: 2.30pm-3.30pm

Open Age Pairs Kata up to 4th Kyu

Tammy Carter & Adam Ginn

Stuart Holden & Hannah Holden

Aimee Rothwell & Sophie Rothwell

Ewen McMillan & Isla McMillan

Ewen McMillan & Molly Breen

Zena Clarke & Katie Wilson

Ava Staton & Aemelia Young

Jack Bayley & Ruby Healey

Oliver Campbell & Alfie Kelly-Moss

Joshua Poynton & Joshua Mangnall

 


Tatami 4


 

Event 1

Time: 10am-11am

Kids Kickmaster up to 4th Kyu

Callum Baker, Oliver Campbell, Loui D’Attorre, Joshua Poynton, Inaaya Khalil, Benjamin Jones, Ethan Fong, Molly Breen, Isla McMillan, Aimee Rothwell, Joshua Mangnall, Sophie Rothwell, Eddy Francis-Hadley, Orlagh Conway, Jack Bayley, Alfie Kelly-Moss, Mia Ridehaugh Ella-Marie Young, Aemelia Young, Ruby Healey, Thomas Harrison

 

Event 2

Time: 11am-11.45pm

Kids Kickmaster 3rd Kyu and above

Charlie Eyre, Hsanat Ahmad, Ellis Pindoria-Stott, Corey Stevens, Izzy Baron, Ruben Smith, Jayden Clarke, Grace Merriman, Lola Fellone, Betty Eccles, Kyle Girault, Lola Girault, Adam Bennett, Joel Mander, James Sherlock

 

Event 3

Time: 11.45am-12.15pm

Individual Adults 35+  Kumite Males

Brendan Conyard, Ron Matthews, Tris Miles, Anthony Singh, Matt Morriss, Anthony Cristoforo, Mark Jepson

 

Event 4

Time: 12.15pm-1pm

Individual 11-13 years Kata 9th-7th Kyu Boys

Kata:

Joshua Poynton, Alex Bathurst, Robert Harrison, Anton Sandilands, Max Pattison

Kumite: 

Alex Bathurst, Robert Harrison, Anton Sandilands, Max Pattison

 

Event 5

Time: 1.30pm-2pm

Individual 11-13 years Kata 6th – 4th Kyu Boys

Kata:

Daniel Price, Ethan Fong, Bradley Oliver, Matthew Stopford

Kumite: 

Ethan Fong, Bradley Oliver

 

Event 6

Time: 2pm-3pm

Open Age Pairs Kata 3rd-1st Kyu

Hirra Ahmad & Hsanat Ahmad

Xander Matanle & Kirsten Wood

Grace Merriman & Ruben Smith

Finley Dewhirst & Isabel Hair

Betty Eccles & Archie Eccles

Liam Conway & Joel Purvis

Kai Foley & Ella Young

Hammad Ahmad & Hirra Ahmad

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Sorry, comments are closed for this post.